Handelskammaren i Jönköping » Nyheter » Skyddsrockar med lång ärm efterfrågas!
8 april, 2020

Skyddsrockar med lång ärm efterfrågas!

Följande information kommer från Länsstyrelsen i Jönköpings län

Länsstyrelsen i Jönköpings län har tidigare gått ut med en förfrågan om skyddsutrustning till vården och gensvaret har varit fantastiskt! Nu efterfrågas skyddsrockar med lång ärm.

I slutet av mars rapporterade Länsstyrelsen om att det var akut brist av skyddsutrustning inom vården i länet, så som visir, skyddsrock, skyddsförkläde, skyddshandskar och desinfektionsmedel. Gensvaret sedan dess har varit fantastiskt!

Just nu finns det en stor efterfrågan på skyddsrockar med lång ärm. Dessa ska vara vätskebeständiga, ha hel framsida samt täcka nedanför knäna.

I första hand är de intresserade av inhemsk produktion och i andra hand av importerat materiel. Större leveranser kommer också att prioriteras framför mindre, men även små partier är av intresse.

På Arbetsmiljöverkets webbsida hittar du mer information om vilka tillstånd som eventuellt kan krävas, samt hur du söker dessa om behov finns. Läs mer HÄR.

Om du eller ditt företag kan producera eller leverera skyddsrockar med lång ärm är Länsstyrelsen tacksamma om du mejlar till l9.jonkoping@lansstyrelsen.se (OBS, första är ett ”litet L”).

Länsstyrelsen behöver följande information:


Frågor?

Eventuella frågor skickas till Patrik Westerlund, l9.jonkoping@lansstyrelsen.se.
(OBS, första är ett ”litet L”).

Fler inlägg

Artiklar

100-listan: Skill Executive vill bidra till ett förändrat mindset vid rekrytering av beslutsfattare

Företag med jämställda bolagsstyrelser presterar bättre än de som har ojämställda – därför startade handelskamrarna 100-listan. Ett initi...

Läs mer
Våra medlemmar

Consat drivs av innovation, samarbete och engagemang

Innovation, samarbete och engagemang är värden som återkommer när vi pratar med Katarina Stekovic, chef för Consats Jönköpingskontor.

Läs mer
Vidare till nyhetsarkivet