Att skydda varumärken, design, företagshemligheter och andra immateriella tillgångar är avgörande för att lyckas vid expansion utomlands. Men hur gör man det på bästa sätt och vilka nya möjligheter finns 2026 för att söka stöd för patent, varumärkesskydd och mer?
Till detta exportsnack har vi bjudit in Christina iLunden och Emelie Apéll från IP-experten Bergenstråhle, som delar med sig av råd och strategier för att skydda dina tillgångar vid internationalisering. Dessutom får du höra från ett spännande företag om hur de tänker kring IP-skydd i sin exportresa.
Ta chansen att få praktiska tips och ny inspiration för din utlandssatsning!
Häng mé på snackis om export i samarbete med Bergenstråhle.
För vem?
Exportsnack riktar sig till dig som – oavsett om du redan exporterar eller inte – vill inspireras av andra exportföretag, ta del av information och expertis inom olika exportfrågor, och som vill veta mer om vilka stöd och hjälp som finns för att lyckas med dina exportsatsningar.
Arrangörer
Exportsnack arrangeras av aktörerna inom Regional exportsamverkan Jönköpings län: Region Jönköpings län, Svensk Exportkredit (SEK), Almi Företagspartner Jönköping AB, Exportkreditnämnden (EKN), Enterprise Europe Network (EEN), Science Park Jönköping AB, Handelskammaren Jönköpings län och Business Sweden.
Finansieras av Europeiska Regionala Utvecklingsfonden, Tillväxtverket och Almi.
Om Exportsnack
En serie korta, informativa och inspirerande webinars på temat export för dig, som oavsett om du redan exporterar eller inte, vill låta dig inspireras av andra exportföretag, ta del av information och expertis inom olika exportfrågor, och som vill veta mer om vilka stöd och hjälp som finns för att lyckas med dina exportsatsningar.
